FUSE

Fuse

Fuse jest darmowym (licencja GNU-GPL) emulatorem ZX Spectrum. Działa pod systemi Linux/Unix/BSD. Powstał też port dla MaxOS X, a ostatnio również dla 32-bitowych MS Windows (wersja alpha).
Oprócz standardowego ZX Spectrum 48k potrafi także symulować modele128k, +2, +2A, +3, a także klony spectrum takie jak Timex TC2048, TC2068 iPentagon. Jak na dobry emulator przystało, dobrze radzi sobie z emulacjągeneratora dźwięku AY-3-8910/12 i joysticka Kempston. Oprócz standardowoobsługiwanych plików .z80 i .tap można korzystać również z .rzx i .tzx.

Emulator Fuse, w odróżnieniu od wielu innych emulatorów dla linuksa, ma ładny graficzny interfejs (korzysta z GTK+), co ucieszyło mnie bardzo, bo jestem przyzwyczajony do wygody systemu okienkowego.
Menu File oferuje, oprócz wczytywania i zapisywania plików .z80 itp. również takie operacje, jak odczyt/zapis zrzutów ektanu (SCR lub PNG) czy odczyt/zapis fragmentów pamięci. Jest to o tyle fajne, że dysponując skompilowanym programem (w kodzie maszynowym) moża go sobie wczytać do pamięci i uruchomić na emulatorze bez konieczności wcześniejszego preparowania odpowiedniego pliku .tap.
W menu Options wśród wielu opcji znajdziemy m.in. zezwolenie na zapis w obszarze ROM. Dość interesująca opcja, bo pozwala programom na modyfikację zawartości pamięci stałej. Super rzecz do testowania nowych procedur systemowych. W innym miejscu opcji konfiguracyjnych znajdziemy możliwość przyporządkowania każdej kości ROM innego pliku. Wygodne, gdy chcemy pracować pod kontrolą innego systemu operacyjnego np. Neos. Z innych ciekawych opcji warto wymienić konfigurację sposobu wyświetlania obrazu.
W kolejnych menu są już tylko standardowe opcje, jak w większości innych emulatorów. Znajdziemy tu debugger, wywołanie NMI, RESET oraz opcje wkładania/wyjmowania wirtualnych kaset, dyskietek i cartridge.

Instalacja emulatora, jak to w linuksach bywa, jest bardziej skomplikowana niż pod ms windows. Moim zdaniem warto poświęcić trochę czasu, aby uruchomić ten niezły emulator.
Dla dystrybucji Mandrake Linux 9.2 są gotowe pakiety.Znajdziesz je tutaj
Przed instalacją samego emulatoratrzeba zaintalować najpierw wszystkie pakiety z różnymi bibliotekami. Wiem, że jest to dla początkujących trochę uciążliwe, ale i tak o wiele łatwiejsze niż kompilowanie wszystkiego ze źródeł. Na końcu można uruchomić emulator wpisując w konsoli

$ fuse

aby po chwili ujrzeć znajomy ektran naszego ulubionego 8-bitowca