 |
Napęd 3.5" w FDD3000 |
 |
W stacji dysków Timex'a zastosowano kontroler, który obsługuje standardowe napędy ze złączem Shugart. Oznacza to, że bez problemu można podłączyć napęd od komputera PC do spectrumowej stacji, gdyż nośnik formatu 5,25" lub 3,5" jest łatwodostępny i niedrogi w porównaniu z dyskietkami 3", które się nie przyjęły w maszynach 16-bitowych i późniejszych. Złącze Shugart jest stosowane także w komputerach IBM PC, Amiga i wielu innych. Opis wyprowadzeń:
| Numer styku |
Nazwa sygnału |
Znaczenie |
| 1,3,5...33 |
Ground |
Masa (wszystkie nieparzyste końcówki) |
| 2 |
High Density |
Wybór gęstości zapisu (L=mała, H=duża) |
| 4,6 |
Not used |
Nie wykorzystane |
| 8 |
Index |
Określa początek ścieżki |
| 10 |
Motor On A |
Włączenie silnika, jeśli napęd pracuje jako A |
| 12 |
Drive Select A |
Wybór napędu, jeśli pracuje jako A |
| 14 |
Drive Select B |
Wybór napędu, jeśli pracuje jako B |
| 16 |
Motor On B |
Włączenie silnika, jeśli napęd pracuje jako B |
| 18 |
Direction |
Określa kierunek ruchu głowicy |
| 20 |
Step |
Impulsy przesuwające głowicę |
| 22 |
Write Data |
Dane przeznaczone do zapisania |
| 24 |
Write Enable |
Przełącznik ZAPIS/ODCZYT |
| 26 |
Track 0 |
Wskazuje ustawienie głowicy na ścieżce 0 |
| 28 |
Write Protect |
Sygnalizacja zabezpieczenia dyskietki przed zapisem |
| 30 |
Read Data |
Dane odczytywane z dyskietki |
| 32 |
Select Head |
Wybór aktywnej głowicy |
| 34 |
Disk Change |
Sygnalizacja wymiany dyskietki |
Jak podłączyć napęd do stacji dysków? Wytłumaczę to na przykładzie, jak podłączyć napęd 3,5" w miejsce drugiego napędu 3".
Będą potrzebne następujące elementy:
- napęd 3,5", najlepiej ze zworkami z tyłu, ale niekoniecznie
- wtyczka Shuggart do napędu 3,5", np. odpięta od taśmy w pececie
- przejściówka gniazdka zasilania ze standardu napędów 5,25" na standard 3,5" (z dużej wtyczki na małą)
- pilnik do metalu, piłka do metalu (brzeszczot), śrubokręt, 2 wkręty
- kawałek czarnej blachy (plastiku, tektury) do zrobienia zaślepki i odrobina kleju uniwersalnego
Jak już zgromadzisz powyższe materiały i będziesz miał jedno wolne popołudnie, to możesz zabrać się do pracy.
- Odkręć 4 wkręty ze spodu obudowy, które mocują pokrywę stacji. Zdejmij obudowę.
- Odkręć oba napędy 3" (lub jeden, jeśli miałeś stację z 1 napędem), odłącz od nich przewody i wyjmij je.
- Odkręć i wyjmij płytkę główną stacji. W tym celu odlutuj 2 przewody z transformatora (zaznacz sobie, gdzie były przylutowane). Wydłub też diodkę zasilania i przycisk RESET z obudowy. Unikniesz w ten sposób zniszczenia przy pracy "ciężkim" sprzętem.
- Za pomocą piły i pilnika poszerz otwór stacji B tak, by zmieściła się w nim na szerokość stacja 3,5". Ten etap wymaga ostrożności, dokładności i jest pracochłonny, bo blacha obudowy FDD3000 jest naprawdę gruba. Od jakości wykonania otworu zależy w głównej mierze efekt estetyczny.
- Dokładnie oczyść obudowę z opiłków metalu i zamontuj w niej płytkę, napędy, diodkę zasilania, przycisk RESET, przylutuj przewody zasilające z transformatora. Zrób to ostrożnie, żeby nie ukruszyć przewodów ze skrętki i nie pokaleczyć ścieżek na płytce sterownika.
- Jeśli stacja 3,5" ma być napędem B, to ustaw zworkami DS1 (standardowe ustawienie napędów od peceta). Napędy nie posiadające zworek do ustawiania mogą pracować tylko jako B. Napęd A powiniem mieć ustawioną zworkę DS0 i mieć w podstawce zielony "układ scalony" (w rzeczywistości jest to drabinka rezystorowa, a nie żaden scalak).
- Zdejmij z szarej taśmy kontrolera wtyczkę od napędu 3" i załóż na samym końcu taśmy złącze pasujące do napędu 3,5" (można je kupić albo ściągnąć z taśmy kontrolera dyskietek w pececie). Operację tą należy wykonać bardzo dokładnie, żeby nie było zwarć, które mogą spowodować nieprawidłowe działanie stacji.
- Jak już cała mechaniczna praca została wykonana bez błędów, można podłączyć oba napędy (zasilanie i taśmę), zamknąć obudowę i sprawdzić działanie nowego napędu. Powodzenia!!!
Jeszcze jedna uwaga. TOS potrafi odczytywać i zapisywać dyskietki 3.5" o podwójnej gęstości (a nie poczwórnej), więc należy stować dyskietki oznaczone symbolem DD (jak do Amigi) albo zakleić otwór w dyskietce HD (do peceta) - nie wpływa to ujemnie na trwałość danych.
Powrót do strony głównej...
Timex FDD3000 przed przeróbką.
Timex FDD3000 po przeróbce. Powrót do strony głównej...