![]() | ![]() |
Menu programu
składa się z kilku części:
W pierwszej są polecenia "transfer", "set" i "autoset" - służą one do wyboru plików oraz do rozpoczęścia operacji kopiowania.
W drugiej części wybiera się napędy dyskowe. W celu wybrania np. napędu źródłowego należy przytrzymać podświetloną literę ("O") i jednocześnie wcisnąć klawisz 1, 2, 3 lub 4 - nastąpi zmiana napędu na A - D.
Trzecia część menu zawiera opcje: formatowania dysku, usuwania wszystkich plików oraz wybór trybu pracy kopiera (pliki, sektory, kopia).
Kopiowanie całych dyskietek:
Ustaw napęd źródłowy i napęd docelowy. Jeśli kopiujesz takie same dyskietki (np. trzycalowe 160kB) włącz tryb pracy "backup". Rozpocznij kopiowanie wciskając "t" - "transfer". Po chwili na ekranie pojawi się obraz znany użytkownikom Amigi, pochodzący rodem z XCopy. SoSo Copy będzie prosił o wkładanie dyskietki źródłowej i docelowej, co należy potwierdzić wciśnięciem dowolnego klawisza. W ten sposób zostanie skopiowana cała zawartość dyskietki.
Kopiowanie plików:
Wybranie trybu kopiowania plików (mode = "file") spowoduje, że na dyskietkę docelową zostaną przeniesione tylko zaznaczone pliki. Jest to o tyle wygodne, że niekiedy zachodzi potrzeba skopiowania tylko kilku zbiorów. Można zaoszczędzić czas, bo na cóż kopiować niepotrzebne pliki i katalogi oraz puste miejsce, jak to przebiega w trybie "backup".
Kopiowanie części wybranego obszaru dyskietki:
So-So Copy v4.0 umożliwia kopiowanie tylko wybranego obszaru dysku źródłowego. Należy wybrać tryb pracy "sector" - po wywołaniu polecenia "transfer" program pyta o numer pierwszego i ostatniego sektora do skopiowania. W tym trybie użytkownik musi być świadomy tego, co chce skopiować, gdyż program nie posiada funkcji podglądu zawartości sektorów. Przypuszczam, że opcja ta może być przydatna np. przy odzyskiwaniu danych z uszkodzonych dyskietek.
Formatowanie i kasowanie zawartości dysków:
Użyteczne są dwie ostatnie funkcje kopiera. Formatowanie - pozwala szybko i łatwo sformatować dyskietkę (TOS) bez znajomości składni polecenia format. Natomiast z już zapisanych dyskietek można za jednym zamachem usunąć wszystkie pliki wybierając opcję "erase".