Joystick z ZX Spectrum +2

ZX Spectrum +2 ma wbudowany port joysticka. W komputerze znajduje się typowe, 9-bolcowe gniazdko D-SUB, do którego mozna podłączyć drązek. Niestety, w latach chwały domowych 8-bitowych komputerów do gier, kazdy producent starał się opracować własny standard, dlatego do komputera Spectrum +2 mozna podłączać jedynie oryginale joysticki. Czy oby na pewno? Otoz drazek jest (elektrycznie) bardzo prostym układem - w podstawowej wersji (bez autofire) jest to tylko 5 włączników zwierających poszczególne sygnały do masy. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by zrobić sobie odpowiednią przejściówkę i uzywac joya "typowego", takiego samego jak do ZX Spectrum + kemston, Atari 800, Atari ST czy C-64, Amiga itp. Ponizej rozpiska sygnałów, którą przysłał McAdam na podstawie pomiarów oryginalnego joysicka. W razie rozbiezności z rzeczywistością proszę o przesłanie uwag.

Opis sygnałów:
1 - masa
2 -
3 -
4 - fire
5 - góra
6 - prawo
7 - lewo
8 - masa
9 - dół
(1kB)
Widok gniazdka w komputerze