![]() | ![]() |
ZX Spectrum +2 ma wbudowany port joysticka. W komputerze znajduje się typowe, 9-bolcowe gniazdko D-SUB, do którego mozna podłączyć drązek. Niestety, w latach chwały domowych 8-bitowych komputerów do gier, kazdy producent starał się opracować własny standard, dlatego do komputera Spectrum +2 mozna podłączać jedynie oryginale joysticki. Czy oby na pewno? Otoz drazek jest (elektrycznie) bardzo prostym układem - w podstawowej wersji (bez autofire) jest to tylko 5 włączników zwierających poszczególne sygnały do masy. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by zrobić sobie odpowiednią przejściówkę i uzywac joya "typowego", takiego samego jak do ZX Spectrum + kemston, Atari 800, Atari ST czy C-64, Amiga itp. Ponizej rozpiska sygnałów, którą przysłał McAdam na podstawie pomiarów oryginalnego joysicka. W razie rozbiezności z rzeczywistością proszę o przesłanie uwag.
| Opis sygnałów:
1 - masa 2 - 3 - 4 - fire 5 - góra 6 - prawo 7 - lewo 8 - masa 9 - dół |
Widok gniazdka w komputerze |