 |
Zasilacz
|  |
Budowa i schemat zasilacza do ZX Spectrum
ZX Spectrum (model 16k, 48k i plus) jest zasilany bardzo prostym zasilaczem dającym wyprostowane napięcie 9V. Wewnątrz samego komputera, na jego płytce głównej, obok układów cyfrowych znajdują się elementy właściwego układu zasilającego - scalony stabilizator napięcia +5V (układ 7805) oraz przetwornica napięcia dająca na wyjściu -5V i +12V. Jak zbudowana jest przetwornica napięcia, można zobaczyć na schemacie ZX Spectrum (w innej części tego serwisu). Podobno jest to jeden z bardziej awaryjnych elementów ZX Spectrum. W razie wystąpienia usterki polecam raczej budowę nowego modułu zasilającego o tanie i niezawodne układy 7805, 7905, 7812 itd.
W tej części przedstawię budowę zewnętrznego zasilacza ZX Spectrum. Jest to bardzo prosty układ zbudowany z:
- transformatora 220:10 V
- mostka prostowniczego
- kondensatora
Schemat:
Transformator: dowolny, po stronie wtórnej 10V. Można użyć niewielkiego transformatora o mocy 20 - 30 W.
Diody: krzemowe, prostownicze, w oryginalnym zasilaczu zastosowano diody typu 1N5391.
Kondensator: elektrolityczny, o dużej pojemności (4700 mikrofaradów), napięcie min. 16V.
Układ najlepiej zmontować na płytce drukowanej lub uniwersalnej. Ze względu na napięcie sieciowe układ koniecznie należy zamknąć w izolowanej obudowie. Dla poprawy bezpieczeństwa warto zamontować bezpiecznik (po stronie pierwotnej transformatora) i wyłącznik zasilania.
Oryginalny zasilacz firmy Sinclair wygląda następująco:
Tym, którzy używają wielu urządzeń peryferyjnych zasilanych bądź to z samego komputera lub z osobnych źródeł o standardowych napięciach namawiam do większej przeróbki sprzętu - warto zainwestować 50 zł i zasilać sprzęt porządnym zasilaczem impulsowym wymontowanym z peceta, który dostarcza wszystkich standardowych, stabilizowanych napięć i ma wystarczający zapas mocy. Jednak podłączenie go do ZX Spectrum czy FDD3000 wymaga modyfikacji płytek głównych.
Powrót do strony głównej...