ZXVGS dysponuje własną pamięcią, która normalnie nie jest dostępna z poziomu ZX Spectrum. Dzięki takiemu rozwiązaniu pamięć ZX Spectrum (zarówno 48kB jak i 128kB) przeznaczona na programy nie jest ograniczona.
Programy dla ZXVGS są zapisane w plikach z rozszerzeniem ”.V00” (dwa zera). Pliki o rozszerzeniach z innymi cyframi niż zera są nakładkami do programów. Podstawowe dwa programy to:
START.V00 wczytywany jednorazowo, zaraz po uruchomieniu ZXVGS,
SHELL.V00 uruchamiany opcją Load z menu głównego.
RSX jest to program wczytywany do pamięci systemu i rozszerzający możliwości ZXVGS. Jako plik na dysku ma on rozszerzenie ”.RZX”.
Najczęściej stosowane są RSXy obsługujące pliki o określonych formatach (np. ”*.Z80” i ”*.TAP”), wtedy nazwa RSX tworzona jest z rozszerzenia pliku (np. ”Z80.RZX”). RSXy te potrafią wczytywać dane z tych plików oraz uruchamiać zawarte w nich programy.
Menu
główne jest wyświetlane na
zielonym (green) tle z migającym tekstem. Ma następujące opcje, wybierane z
klawiatury, odpowiedni klawisz jest wyróżniony:
Load - wczytanie SHELL.V00,
Continue - kontynuacja programu,
pOke - program monitora
Basic - przejście do BASIC
rsX - obsługa RSX.
Wybieraczka
jest wyświetlana na turkusowym (cyan) tle. Po lewej stronie znajduje się opis w
kolorze czarnym, a po prawej stronie jest miejsce na wpisanie tekstu (kolor
biały). Mały kwadracik na dole wskazuje pozycję kursora. Nazwy katalogów muszą
być zawsze zakończone ukośnikiem ”/” (slash), w przeciwnym razie będzie to
uważane za nazwę pliku.
Można używać klawiszy edycyjnych (cyfry z <CAPS SHIFT>).
|
<CS> + <1> |
<EDIT> |
wyjście z anulowaniem
operacji (plik nie wybrany), |
|
<CS> + <5> |
<ï> |
przesunięcie kursora w
lewo, |
|
<CS> + <6> |
<ò> |
przesunięcie kursora na
koniec linii edycyjnej, |
|
<CS> + <7> |
<ñ> |
przesunięcie kursora na
początek linii edycyjnej, |
|
<CS> + <8> |
<ð> |
przesunięcie kursora w
prawo, |
|
<CS> + <9> |
<DELETE> |
skasowanie znaku na lewo
od kursora |
|
|
<ENTER> |
zatwierdzenie nazwy. |
Umożliwia
zapisanie oraz odczytanie konfiguracji programu (albo stanu gry). Jest
wyświetlana na karmazynowym (magenta) tle z białym tekstem. Aby zapisać lub
wczytać konfigurację, należy klawiszami <0>..<9> wybrać odpowiednią
pozycję i nacisnąć <ENTER>. Przy zapisywaniu konfiguracji tekst po prawej
stronie (opis pozycji) zmieni kolor na czarny i będzie można go edytować (patrz
wybieraczka plików). Pozycje opisane jako ”Empty slot” są puste (nieużywane), a
pozycje opisane jako ”Autosaved” zostały zapisane przez program bez użycia
wybieraczki. Konfiguracje zapisywane są w plikach z rozszerzeniem ”.SV?”, gdzie
ostatnim znakiem jest zwykle cyfra (odpowiadająca pozycji w wybieraczce).
Ostatni znak w rozszerzeniu pliku może być również inny, jeśli plik został
zapisany przez program bez użycia wybieraczki.
Wyświetlana jest informacja na czerwonym
(red) tle. Program nie może być dalej kontynuowany. Naciśnięcie dowolnego
klawisza spowoduje przejście do menu głównego (a wybranie Continue spowoduje ponowne wyświetlenie komunikatu).
Zwykle jest to tekst ”ZXVGS: Program finished”, wywołany funkcją ZXVGS kończącą
program. Komunikaty na czerwonym tle może również generować RSX, jeśli nie może
obsłużyć podanego mu pliku. W tym wypadku przed dwukropkiem podana jest nazwa
RSX.
Program
służy do uruchamiania innych programów. Joystickiem oraz klawiszami strzałek można
przemieszczać podświetlenie w dół i górę. Klawisz <ENTER> albo
<FIRE> w joysticku wybierają program. Naciśnięcie klawiszy <CS> +
<1> albo <EDIT> albo systemowy <EXIT> powoduje wywołanie menu
głównego. Klawisz <SPACE> powoduje wyświetlenie wybieraczki, w której
można podać inny katalog. Opisy programów oraz ikony pobierane są z pliku
”VGS.VGS”, który powinien znajdować się w każdym katalogu. Jeśli nie ma pliku
”VGS.VGS”, należy użyć innego programu do uruchamiania (na przykład DIM.V00).
Plik ”VGS.VGS” można utworzyć na pececie programem MKVGSVGS.EXE, podając nazwę katalogu jako parametr (zwykle parametrem jest kropka, wskazująca na aktualny katalog). Obecnie nie ma odpowiednika dla Z80, ale ZXVGS posiada już wszystkie potrzebne funkcje, aby taki program mógł powstać.
Używa dyskietek w formatach CPM22QED.
Wersja przeznaczona głównie do testowania systemu i programów na emulatorach: X128, R80 i ZX_EMUL. Obsługuje Kempston Mouse. Używa dyskietek o formacie fizycznym identycznym jak TR-DOS 640kB, lecz sformatowanych pod CP/M dla Scorpiona. Archiwum z ZXVGS należy rozpakować do katalogu z emulatorem i uruchomić skrypt ZXVGS.BAT.
Używa dyskietek w formatach CPM22QED.
Używa napędów ZX+3 (również 3.5”) i dyskietek w formatach CPM22QED, może również obsługiwać dysk twardy podłączony przez YAMOD.ATBUS. Oryginalny PLUS3DOS jest usunięty.
Używa systemu CPM22QED (wersja CP/M) do obsługi dysków. ZXVGS uruchamia się z linii poleceń wpisując ”ZXVGSSAM”. Można podać jako parametr nazwę programu do uruchomienia. Obsługiwana jest oryginalna mysz.
Wersja wykorzystuje rozszerzenie pamięci (512kB) oraz zwiększoną prędkość pracy procesora.
Do ZX Spectrum podłączony jest specjalny interface, poprzez który dołączony jest drugi komputer będący serwerem plików. Jako drugi komputer mogą być użyte Timex FDD 3000 (skrót: TF), Amiga albo pecet. Dwa ostatnie wymagają specjalnego kabla, podłączanego do portu równoległego. ZXVGS może również używać myszy podłączonej do komputera będącego serwerem. Uruchamianie programu serwera:
TF: uruchomić CPM22QED i wpisać w linii poleceń ”ZXVGSTF”,
Amiga: uruchomić program ZXVGS.server,
pecet: uruchomić ZXVGSTSR.COM, a następnie ZXVGSLPT.COM.
Wersja ta może pracować z zewnętrznym serwerem, podobnie jak TMX oraz z pamięcią masową dołączoną bezpośrednio (w tym cardridge z FLASH EPROM 1MB).
Przed pierwszym użyciem należy rozpakować do katalogu z emulatorem archiwum z ZXVGS. Uruchamia się wykonując skrypt ZXVGS.BAT. Wersja jest przeznaczona jako wspomaganie dla wersji TMX i UPB.
System ten służy do formatowania dyskietek i innych operacji na plikach. W niektórych implementacjach ZXVGS jest używany jako system plikowy. Do formatowania dyskietek przeznaczony jest program QFORMAT.COM, a do uaktywniania systemu (boot) na nich – QSYS.COM.
Jest to zestaw programów dla peceta. Używany do obsługi dyskietek sformatowanych pod CPM22QED i CP/M Scorpiona. Do kopiowania plików z dyskietek CP/M pod MS-DOS jest program CTOD.EXE, do kopiowania plików MS-DOS na dyskietki CP/M – DTOC.EXE.
Emulacja wykonywana jest przez $B.RZX, FDI.RZX, SCL.RZX, TRD.RZX lub TRDOS.RZX – zależnie od postaci, w jakiej są zapisane programy TR-DOS. Wymaga poprawek w ROM. Dostępne są trzy rozwiązania.
· Modyfikacja zestawu znaków – najprostsza do wykonania, ale niektóre znaki stają się mniej estetyczne i zrobione w ten sposób pułapki są zawodne.
· Zdublowanie ZXROM – proste do wykonania rozwiązanie sprzętowe, ale możliwe tylko tam, gdzie użyty jest ROM w sekcji A (#0000..#3F00). Jego ideą jest to, że w obszarze generatora znaków nie wykonuje się programów. Właściwa połówka ROM wybierana jest sygnałem /M1 procesora – dla /M1=1 podawany jest generator znaków, dla /M1=0 podawany jest kod pułapek.
· Specjalny układ dekodujący adresy i podający kody pułapek zamiast zawartości ROM. Przydatny szczególnie, gdy w sekcji A jest RAM (MB-02). Możliwy do zbudowania jako zewnętrzny interface.
Istnieje lista dyskusyjna w języku angielskim. Jej adres to zxvgs@yahoogroups.com. Aby się na nią zapisać, należy wysłać pusty e-mail na adres zxvgs-subscribe@yahoogroups.com. Na liście tej są publikowane informacje o nowych wersjach ZXVGS oraz szczegółach związanych z programowaniem pod ZXVGS.
Wszelkie zapytania i uwagi w języku polskim można wysyłać na polską listę dyskusyjną zxland@yahoogroups.com. Aby zapisać się na tę listę wystarczy wysłać pusty e-mail na adres zxland-subscribe@yahoogroups.com.
Adresy do korespondencji z ominięciem list dyskusyjnych: zxvgs-owner@yahoogroups.com, zxvgs@yarek.com.
Pod adresem http://groups.yahoo.com/files/zxvgs/ są dostępne nowe wydania ZXVGS. Nazwy archiwów mają nazwy ”ZXnnnvvv.zip”, gdzie ”nnn” jest numerem wydania ZXVGS (bez kropki – dla ZXVGS 0.28 jest ”028”), a ”vvv” jest nazwą wersji (patrz przegląd wersji). W archiwach jest zwykle opis w pliku ”ZXVGSvvv.PL” po polsku (a w ”ZXVGSvvv.EN” po angielsku).
Pod adresem http://groups.yahoo.com/files/zxland/ są dostępne informacje o rozszerzeniach sprzętowych oraz innych systemach operacyjnych używanych na ZX Spectrum.
Wersja 0.28 (2001-03-21) Jarek Adamski.