Emulatory ZX Spectrum

Emulator

Emulator programowy, bo tylko takie będę tutaj opisywał, jest zwyczajnym programem. Programem takim, który udaje ZX Spectrum, czyli emuluje go. Emulatory znane są od wielu lat. Pierwsze, choć niepełne, emulatory ZX Spectrum powstały jeszcze na 8-bitowe komputery np. pod C-64 można było uruchamiać spectrusiowe programy napisane w BASIC-u. Następne emulatory, które powstały dla PC i Amigi były znacznie doskonalsze, pozwalały na pełną emulację ZX Spectrum 48k i podstawowych peryferiów. Współczesne programy pisane pod DOS, Windows i Linuksa są na tyle rozbudowane, że pozwalają na symulację różnych rozbudowanych konfiguracji spectrum a także licznych urządzeń peryferyjnych.

Poniżej opisałem kilka emulatorów dla DOS/Windows i dla Linuksa. Pod uwagę brałem głownie programy darmowe lub testowe wersje komercyjnych produktów, które pozwalają na normalne korzystanie z emulowanego spectrum.

Fuse
System operacyjny: MacOS X, BSD, Linux, SunOS/Solaris
Emulowany sprzęt: Spectrum 48k/plus/128k/+2/+2A, Timex TC2048/TC2068, Pentagon 128k
Licencja: GNU General Public License (GPL)
Strona WWW: http://sourceforge.net/projects/fuse-emulator/
Całkiem porządny darmowy emulator. Pracuje pod X11, więc jego obsługa jest prosta i intuicyjna. Konfiguracja emulatora i wybór wszelkich opcji odbywa się za pomocą myszy z normalnego menu. Idealne rozwiązanie dla ludzi na co dzień korzystających z linuksowych okienek. Posiada bogate możliwości - emuluje dźwięk AY, stacje dysków, catridge, joystick, magnetofon itp. Przydatny okazuje się wbudowany debugger oraz możliwość zapisu w obszarze pamięci ROM. Więcej o emulatorze przeczytasz tutaj!

Specemu
System operacyjny: Linux, SunOS/Solaris
Emulowany sprzęt: ZX Spectrum 48k
Licencja: GNU General Public License (GPL)
Strona WWW: http://www.inf.bme.hu/~mszeredi/spectemu/
Jesto to bardzo skromny emulator. Pracuje w trybie graficznym pod linuksem lub pod X11. Emuluje tylko podstawową konfigurację ZX Spectrum. Obsługa zgodna ze starą szkołą - klawiszami funkcyjnymi. Moim zdaniem można ten emulator potraktować jako ciekawostkę, jedyną jego zaletą są małe wymagania systemowe, gdyż działa sprawnie nawet na 486 SX 25MHz. Na pewno nie nadaje się do sprawnej pracy na emulaowanym spectrum.

Glukalka
System operacyjny: Linux
Emulowany sprzęt: ZX Spectrum 48K and 128K; Pentagon 128K; Scorpion ZS 256
Licencja: GNU General Public License
Strona WWW: http://glukalka.sourceforge.net